DZIAŁANIE 3.7 RPO WL WZROST KONKURENCYJNOŚCI MŚP – ZNAMY NAJWAŻNIEJSZE WYMOGI KONKURSU!

W dniu dzisiejszym Komitet Monitorujący RPO WL zatwierdzić ma kryteria, jakie obowiązywać będą przy ocenie projektów składanych w ramach tego konkursu (zgodnie z harmonogramem planowanym do ogłoszenia jeszcze w maju), wiemy już jakie będą jego główne zasady.

Przedstawiciele Meritum Sp. z o.o. aktywnie uczestniczyli w ostatnim czasie w spotkaniach i konsultacjach, prezentując stanowisko przedsiębiorców – naszych klientów. Były to konsultacje Indykatywnej listy kodów PKD jaka obowiązywać ma w konkursie, oraz spotkania i korespondencja z Urzędem Marszałkowskim i LAWP, w trybie społecznych konsultacji projektu kryteriów wyboru projektów do Działania 3.7.
Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze ustalenia/wymogi, jakie obowiązywać będą przedsiębiorców, ubiegających się o dotację w ramach konkursu:

1. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wnioski w konkursie będzie można składać do końca sierpnia 2016.

2. Pomimo postulatów z naszej strony i ze strony innych instytucji, aby zastosować inny system– obowiązywać w dalszym ciągu ma Lista kodów PKD, uszczegółowiająca 4 inteligentne specjalizacje regionalne, które traktowane będą preferencyjnie przy wyborze projektów do dofinansowania.
Lista, w porównaniu z tą która obowiązywała w konkursach w ramach działań 1.2 i 1.3 RPO, zostanie jednak uzupełniona. W efekcie nadesłanych przez przedsiębiorców zgłoszeń i uwag dopisanych ma być ok. 20 dodatkowych kodów PKD.

3. Kryteria obligatoryjne – w ramach Działania 3.7 wsparte mogą zostać projekty, które spełniać będą przynajmniej jeden z poniższych warunków:
a) dotyczą wdrożenia wyników prac badawczo – rozwojowych (i jest to główny cel projektu), lub
b) dotyczą wprowadzenia innowacji produktowej/procesowej co najmniej w skali rynku regionalnego, a jednocześnie przedmiot projektu dotyczy działalności gospodarczej wpisującej się w inteligentne specjalizacje tj. kod działalności PKD właściwej dla projektu zawarty będzie na liscie kodów PKD.

4. Jak rozumieć pojęcie prac badawczo – rozwojowych?
Przedsiębiorca spełni wymogi kryteriów, jeśli albo:
a) dysponować będzie na dzień złożenia wniosku wypracowanymi wynikami badań zrealizowanymi we własnych strukturach (własne biuro konstrukcyjne, projektowe, laboratorium) i prawami do ich wdrożenia, lub
b) dysponować będzie na dzień złożenia wniosku wynikami badań, jakie zlecił wcześniej instytucjom zewnętrznym i prawami do ich wdrożenia, lub
c) zakupi gotowe wyniki prac B+R (czyli takie opracowane nie na zlecenie Wnioskodawcy, ale oferowane do sprzedaży). Zakup taki nie jest jednak wtedy dopuszczalny przez dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. W tej sytuacji przed złożeniem wniosku możliwe jest tylko zawarcie warunkowej umowy zakupu wyników prac B+R, gdzie podmiot mający sprzedać w przyszłości wyniki badań przedsiębiorcy oświadczy, że posiada wyłączne prawo własności intelektualnej do tych wyników.

5. Co z innowacyjnością w konkursie? Ważną informacją w tym zakresie jest, iż obowiązywać będzie ujednolicony wzór/formularz opinii o innowacyjności, a sama innowacyjność rozumiana ma być jako wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (wyrobu lub usługi)lub procesu, nowej metody marketingowej, lub nowej metody organizacyjnej w praktyce gospodarczej, organizacji miejsca pracy lub stosunkach z otoczeniem. Nie będą dofinansowane projekty dotyczące wprowadzania innowacji jedynie w skali przedsiębiorstwa – wymagane minimum to innowacja w skali regionu i nie starsza niż 3 lata.

6. Złożone wnioski, które spełnią powyższe kryteria obligatoryjne, podlegać będą ocenie punktowej (w zakresie 0 – 100 punktów). Zgodnie z projektem kryteriów, najwięcej punktów w ocenie będzie można uzyskać za: prace badawczo – rozwojowe w ramach inteligentnych specjalizacji (lista kodów PKD) – 10 punktów oraz za skalę i odpowiedni charakter wprowadzanej innowacyjności – projekty z opinią potwierdzająca innowacyjność produktową lub procesową w skali międzynarodowej otrzymają aż 17 punktów.

 

PRZEDSIĘBIORCÓW ZAINTERESOWANYCH UCZESTNICTWEM W KONKURSIE ZACHĘCAMY DO KONTAKTU I INDYWIDUALNEGO PRZEANALIZOWANIA PAŃSTWA PLANÓW INWESTYCYJNYCH POD KĄTEM KRYTERIÓW KONKURSOWYCH!

TEL. 81 528 53 63, 81 528 53 64

 

 

 

Data publikacji: 20 maj 2016